top of page

VEDAT TEK VE MİMARLIK TARİHİMİZE ATTIĞI 7 BÜYÜK İMZA
Vedat Tek, Osmanlı’nın son dönemlerinde Saray başmimarlığı, Harbiye Nezareti başmimarlığı yapmış, milli bir tarz oluşturmayı amaçlayan Birinci Ulusal Mimarlık Akımının öncülerinden olmuştu. Sanayi-i Nefise Mektebi’ndeki ilk Türk öğretim görevlisi de Vedat Tek’ti. Serbest mimarlık döneminde, özellikle Nişantaşı semtinde bir tanesinde kendisi oturmak üzere çok sayıda apartman yaptı. 1873-1942 yılları arasında yaşayan Türk mimarın, Türkiye’nin tarihine tanıklık eden 5 eserini listemizde görebilirsiniz.

Büyük Postane Binası


İstanbul Sirkeci’de yapımına 1905 yılında başlanan Büyük Postane Binası, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerinden olup Vedat Tek’in bu süreçteki ilk eseridir.


Ankara Palas

İran Şahından Yunanistan Kralına, ABD Başkanından Irak Kralına sayısız ünlü ismi ağırlamış Ankara Palas günümüzde de Devlet Konukevi olarak kullanılmaya devam ediyor.


Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi

1923 yılında inşa edilen ve bugün Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan bina, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının yetersiz kalması nedeniyle 1960 yılına kadar İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak işlev görmüştü.Kastamonu Hükümet Konağı

Kastamonu’nun önemli yapılarından Kastamonu Hükümet Konağı 1902 yılında idari yönetim binası olarak açıldı.


Haydarpaşa İskelesi

Haydarpaşa Garı’nın ön tarafında yer alan tarihi Haydarpaşa İskelesi İstanbul’un en nostaljik yapılarındandır.


Comments


bottom of page