top of page

Oytun İnşaat, Dijital İkiz ve BIM Entegrasyonunda Öncü Rol Oynuyor

Oytun İnşaat

5 Oca 2022

Oytun İnşaat, gelişen teknolojiyle birlikte inşaat sektörünün geleceğine yön veren önemli bir oyuncu olarak, Dijital İkiz ve BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) entegrasyonunda önemli bir adım attı.

Oytun İnşaat, Dijital İkiz ve BIM Entegrasyonunda Öncü Rol Oynuyor

Hayatın her alanında eşi benzeri görülmemiş bir teknolojik dönüşüm yaşanıyor. Bu dönüşüme hızla uyum sağlayanların ise ciddi bir rekabet avantajı sağladığını izliyoruz. Bugüne kadar odağında teknolojinin yer almadığı inşaat ve müteahhitlik sektörü için de bu durum geçerli.

Maliyet, zaman ve kalite baskısının her geçen gün arttığı inşaat sektöründe rekabetçi olmanın yolu artık dijitalleşmeden, büyük veriyi doğru okumak ve analiz etmekten geçiyor.

Oytun İnşaat, gelişen teknolojiyle birlikte inşaat sektörünün geleceğine yön veren önemli bir oyuncu olarak, Dijital İkiz ve BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) entegrasyonunda önemli bir adım attı. Leeboard Tech firmasının grup bünyesine katılması ile süreç çok hızlanmış olup, inşaat projelerinin daha verimli ve akıllı bir şekilde yönetilmesine olanak sağladı ve tüm Oytun İnşaat projelerinde BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Dijital İkiz ve BIM Entegrasyonu Nedir?

Dijital ikiz, fiziksel yapıların dijital temsilleridir. Devam eden tüm Oytun İnşaat projelerinin tüm detaylarını içerebilen bu dijital ikiz, gerçek dünya ile sanal dünyanın entegrasyonunu mümkün kılıyor. Bu sayede devam eden tüm Oytun İnşaat projeleri daha etkili bir şekilde izlenebiliyor, yönetilebiliyor ve optimize edilebiliyor. Bu sayede tüm projelerimizde maliyet, zaman ve kalite kontrollerini hatasız yönetilmesine olanak sağlanıyor. Yapılan incelemeler BIM teknolojisinin inşaat projelerinin tamamlanma süresini ortalama %7 oranında azalttığını ve maliyetleri ise %20’ye kadar düşürdüğünü gösteriyor.

Daha önemlisi ise bu teknolojinin dünyanın geleceğine katkısı. Çünkü BIM, karbon emisyonu oranını %50’ye kadar azaltarak, yeşil bina uygulamalarını destekliyor. Diğer bir ifadeyle BIM; projeleri hızlandırıyor, maliyetleri düşürüyor, kaliteyi artırıyor ve aynı zamanda sürdürülebilir bir dünya için sektöre inanılmaz bir fırsat sunuyor.

Oytun İnşaat olarak bu teknolojinin öncü isimleri arasındayız. Devam eden tüm projelerimizde BIM’i kullanma ve sağladığı avantajları deneyimleme fırsatı yakaladık.

Yazılım firmamız Leeboard Tech Oytun İnşaat için, BIM süreçlerini dijital ikizle birleştirerek, inşaat projelerinin fayda düzeyini yükseltmeyi başardı. Bu teknoloji, yapı bileşenlerini görselleştirmek ve proje bilgilerini paylaşmak amacı ile devam eden tüm projelerimizde kullanmaya başladık.

Dijital ikiz ve BIM entegrasyonu, inşaat projelerinin her aşamasında daha fazla ayrıntı ve veriye ulaşmamızı sağladı ve projelerin başlangıcından tamamlanmasına kadar her aşamada maksimum verimliliği artırdı.

Oytun İnşaat olarak, BIM gibi teknolojilerin öncüsü olmaya ve inşaat sektörünü geleceğe taşımaya kararlıyız. Tüm projelerimizde Dijital İkiz ve BIM kullanarak bu teknolojilerin sunduğu avantajları deneyimliyoruz ve inşaat sektörünün dönüşümüne öncülük etmeye devam ediyoruz.

bottom of page